Jak správně namořit dřevo?
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak správně namořit dřevo?
18.02.2020
Komentáře (1)

Jak správně namořit dřevo?

Seriál práce se dřevem:

1. Jak správně máčet a brousit dřevo před mořením?

2. Jak správně namořit dřevo?

3. Jak správně naolejovat dřevo?

4. Jak správně nalakovat dřevo?

5. Co znamená samovznícení?

 

Prostřednictvím mořidla na dřevo můžete buď zdůraznit nebo změnit přirozenou barvu dřeva a zdůraznit charakteristickou kresbu vláken dřeva, které říkáme fládr. V principu lze mořidlem obarvit pouze surové dřevo a to proto, aby se mořidlo mohlo do dřeva dobře zapít. V případě, že dřevo již bylo dříve natřené vrstvou laku, musíte před použitím mořidla lakovou vrstvu z povrchu dřeva beze zbytku odstranit.

Rovnoměrná absorpční schopnost dřeva je velmi důležitá pro úspěšné namoření dřeva. Abychom zlepšili a vyrovnali nasákavost dřeva pro přijetí mořidla v celé mořené ploše, musíme před mořením povrch dřeva přebrousit. Měkké dřevo se brousí brusivem o zrnitosti P120 - P150, tvrdé dřevo se se brousí brusivem o zrnitosti P180.

Většina používaných mořidel obsahuje vodu, která díky bobtnání dřeva způsobí, že povrch dřeva po moření zhrubne. Abychom tomu zabránili, musíme dřevo před mořením tzv. „vymáčet“ vodou. Navlhčete dřevo rovnoměrně z obou stran houbou a po uschnutí nabobtnalá vlákna dřeva zabruste do roviny brusivem o zrnitosti P180. Poté odstraňte prach a mořidlo naneste rychle nekovovým štětcem na mořidla, který má svazek štětin uchycený v plastové manžetě. Mořidlo štětcem naneste podélně ve směru vláken dřeva, pak celou plochu přejeďte příčně a znovu ještě jednou podélně. Dosáhnete tím rovnoměrného obrazu moření.

Namořené dřevo zásadně vždy vyžaduje ochranný nátěr lakem!

Pokud namoříte dřevo, bude dřevo jen obarvené, ale povrchová úprava ještě není hotová. Po úplném uschnutí mořidla musíte k ochraně povrchu před vlhkostí a nečistotami natřít mořenou plochu lakem, olejem nebo voskem. Jediné vodové mořidlo CLOU UHB mořidlo nebo AQUA CLOU B11 Holzbeize můžete přelakovat přímo lakem na vodní bázi. Ostatní vodová mořidla (např. CLOU kf-Beize) by voda obsažená v laku mohla znovu probudit a způsobit krvácení mořidla do lakové vrstvy. Proto musí být ostatní vodová mořidla přelakována základními nátěry nebo laky na bázi rozpouštědel.

Výjimku tvoří mořidla vosková CLOU Wachsbeize, která se nelakují, ale povrchová úprava se dokončuje kartáčováním.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Tápete? Zavolejte.

377 441 961 pevná linka

776 052 085 mobil

CLOU Bohemia s.r.o.

IČ: 25209051
Radyňská 16, 326 00, Plzeň
info@clou.cz

2019 CLOU Bohemia s.r.o.
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.