Rady a Tipy
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
01.08.2022
Vynikající lak za skvělou cenu!
Máme pro Vás v akci výborný odolný vodou ředitelný lak za velmi nízkou cenu, akce potrvá pouze do vyprodání zásoby. Universal Schichtlack 9200, unive... číst celé
13.04.2023
Zahradní nábytek chce po zimě zpět svůj svěží vzhled
Váš zahradní nábytek má možná šedý vzhled vlivem působení vody z povětrnostních srážek a nemá už tak příjemně hladký povrch jako dřív. Připravte ho ... číst celé
15.03.2023
Zrenovujte si párty set
S teplým počasím přicházejí nové příležitosti k posezení u dobrého jídla a pití pod slunečníkem nebo pod širým nebem. Během jediného víkendu zrenovu... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
10.04.2023
Pozor! Vynikající lak za skvělou cenu!
Pozor! Skvělá nabídka! Odolný lak na nábytek i na podlahy za 20 korun (v jedné vrstvě bez DPH) na metr čtvereční, to je Universal Schichtlack 920... číst celé
03.04.2023
Renovace zahradního nábytku z tvrdého dřeva
Čistič Teak-Reiniger a olej Teaköl se používají k čištění a ošetřování surových (nový nábytek) i olejovaných tvrdých dřev. Čistič i olej jsou spolu op... číst celé
03.04.2023
Renovace pivního párty setu
Přicházejí teplé jarní dny a s nimi chuť posadit se k dobrému pivu nebo k jídlu a pití venku. Můžeme však naše hosty posadit na tak opotřebované lavic... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Rady a Tipy
Rady a tipy pro Vás


Na našich stránkách Vám přinášíme
Rady a tipy, jak profesionálně pracovat s našimi výrobky na nových dřevěných plochách, jak renovovat používané plochy a vůbec jak vytvářet novou hodnotu na povrchu dřevěných ploch.

Věříme, že zde najdete mnoho užitečných informací a novou inspiraci pro Vaše nové pracovní akce.

Vyberte si, prosím, téma v příslušné kategorii Rad a Tipů.

Návod, jak olejovat dřevoNávod, jak voskovat dřevoAntibakteriální olej na dřevoRenovace party setuVýběr a příprava dřevaRenovace schodištěZaponlack - lak na kovRenovace zahradního nábytkuVlastnosti lakůRetušovací práceRenovace starých nátěrůJaké jsou správné podmínky pro zasychání nátěrůTipy profesionálůmPro restaurátoryOšetření oken lazurou L12Dubové dřevo v exteriéruSpotřeba materiáluVápenný dubSvět efektů CLOUCRYLPomocné prostředky a specialityAntibakteriální a antimykotické nanolaky

Smrk opalovaný, kartáčovaný, pískovaný a mořený

Louhovaný smrk

Ošetřování oken lazurou L12 AQUA CLOUsil Holzlasur

Návod k ošetřování oken, která byla povrchově upravená vodou ředitelnou lazurou

L12 AQUA CLOUsil

Správně provedený několikanásobný nátěr dřeva ve spojení s dalším ošetřováním chrání okenní rámy proti vniknutí nečistot a tekutin, např. vody. Okenní rámy představují dřevo silně zatížené vnějším prostředím, nejvíce zatížené jsou rámy umístěné na jižní a jihozápadní straně, a proto doporučujeme provést po zaschnutí přes noc třetí nátěr touž lazurou. Prosíme vás o dodržení návodu uvedeného na obalu lazury.

V průběhu prvních 10 - 14 dní nově natřené plochy okenních rámů prosychají a teprve potom získávají svoji správnou odolnost zatěžujícím vlivům. Po tuto dobu musí být zajištěno dostatečné větrání a správná teplota (v ideálním případě by měla být 20°C).

Následující údaje jsou důležité pro zachování bezvadného nátěru:

  • v době prvních 10 - 14 dní je možné okenní rámy čistit pouze nasucho
  • v době prvních 14 dní nelze montovat do rámů žádné okenní těsnění

Dřevo si zachovává vlastnost dýchání, je odolné vodě a nečistotám a snadno se ošetřuje.

Mytí okenních rámů je možné pouze vlhkým hadrem, příliš mokré mytí může způsobit poškození dřeva. K mytí nepoužívejte žádné pískové čistící prostředky ani prostředky, které obsahují silikon, čpavek nebo organická rozpouštědla. Jednou až dvakrát ročně zbavte okenní rámy pevně ulpělé špíny slabou mýdlovou vodou, nejlépe slabým roztokem neutrálního mýdla.

Vzniknou-li nepatrné štěrbiny, pak jsou způsobené výhradně následkem působení příliš suchého vzduchu, který způsobuje další dosušení dřeva a tím jeho smrštění.

V žádném případě nepoužívejte k čištění utěrky z mikrovlákna. Tyto utěrky působí jako jemný brusný papír a natrvalo zničí povrch.

Podle zatížení nátěru povětrnostními vlivy a slunečním zářením ve vnějším prostředí je potřebné provést každé 2 - 3 roky obnovovací nátěr. Podle druhu dřeva a způsobu konstrukce může být potřebné provést obnovovací nátěr i dříve, to se týká např.:

  • dřeva umístěného na jižní nebo jihozápadní straně
  • dřeva ve vodorovné poloze
  • dřeva umístěného ve vlhku

Ve vnitřním prostředí je toto časové rozpětí mnohem delší. Při provádění renovačních nátěrů dodržujte pokyny uvedené na obalu.

Správné ošetřování udržuje kvalitu a prodlužuje životnost okenních rámů.

Povrchová úprava dubového dřeva ve vnějším prostředí


Dubové dřevo obsahuje velké množství vnitřních látek, zejména tzv. tříslovin, jež dubovému dřevu bez povrchové úpravy umístěnému ve vnějším prostředí pomáhají odolávat vlivům okolí.

Po nanesení povrchové úpravy, která dokonale zamezí vstupu vody (jíž přinášejí klimatické podmínky) do dřeva, se vliv těchto vnitřních látek nijak neprojeví. Potíže mohou nastat u dřeva s velmi vysokým obsahem těchto vnitřních látek (tento obsah se liší v různých kmenech i v různých místech kmenu) tehdy, když voda pronikne čelním dřevem, příliš ostrou hranou, okolo pantů nebo spojovacího materiálu nebo prasklinou v podélném dřevě dovnitř. Pak se může stát, že tříslovinná kyselina smísená s vodou bude jako hnědá tekutina vytékat z těch míst, kudy voda dovnitř vnikla. Dále bude voda zevnitř vytlačována k povrchu pod nátěr a bude příčinou jeho destrukce v náchylných více zatěžovaných místech, např. na vodorovných plochách.

Dokonalé uzavření dřeva poskytuje tlustovrstvá lazura, která ovšem více zakryje přírodní strukturu dřeva, kresba dřeva není tak hezky vidět jako u klasických lazur. Souvislá, vysoce odolná a téměř neprodyšná vrstva lazury, která na jedné straně vytváří silnou bariéru vlhkosti, jež by chtěla pronikat do dřeva, ovšem na straně druhé ta samá vrstva tlustovrstvé lazury vytváří stejnou překážku i vodě, která se jakýmkoliv způsobem do dřeva už dostala (přes hrany, kolem spojovacího materiálu apod.) a nyní se snaží ze dřeva odejít. Když se potom ve dřevě nashromáždí více vody, než je žádoucí (dosahuje hodnot vlhkosti i přes 30%), může dojít k narušení soudržnosti mezi lazurou a povrchem dřevěného výrobku (vytváří puchýřky, které mohou být naplněné vodou), případně k poškození dřeva plísní či hnilobou, což postupně vede k lokální destrukci výrobku.

Dílo zkázy na tlustovrstvé lazuře dokončí sluneční záření: u tmavých odstínů se povrch ohřeje až na 70°C a voda pak má vlivem tepla snahu se ze dřeva co nejrychleji odpařit. Narazí však na téměř neprodyšnou překážku v cestě ven, na vrstvu tlustovrstvé lazury. Ke všemu ještě vysoká vlhkost, vysoká teplota a denní světlo společně podporují rychlý postup hniloby.

V zimě zase vlhkost pod tlustovrstvou lazurou kondenzuje a zmrzne, tím způsobí odtržení lakového filmu od podkladu. Čím tlustší a neprodyšnější je ochranná tlustovrstvá lazura, tím vyšší je riziko poškození dřeva hnilobou, protože v exteriéru nelze plně zabránit vniku vody do dřeva. Trpí především vodorovné plochy (deska stolu nebo lavice, okapničky na okenních křídlech apod.), jejichž namáhání vrcholí hlavně v té době, kdy na deštěm nebo sněhem namočenou plochu zasvítí slunce a každá jednotlivá kapka působí jako lupa.

Velký vliv na poškození dřeva mohou mít i konstrukční chyby, které umožňují, aby se na některých místech zdržovala stojící voda nebo sníh (všechny hrany mají být zaobleny min. R 3 mm a vodorovné plochy zešikmeny v úhlu min. 15°, čelní plochy dřeva zakryty nebo velmi dobře uzavřeny), dále také kvalita použitého dřeva - méně jakostní dřevo jednak obsahuje více přirozených vad (suky, trhliny, nepravidelnosti růstu) a jednak je náchylnější k tvarovým deformacím, praskání apod.

Pokud bychom nebrali v úvahu estetickou roli výrobku, mohli bychom nechat dřevo bez chemické povrchové úpravy. Neupravené dřevo ve vnějším prostředí zešedne a popraská, ale bez vážnějších defektů může být výrobek funkční i několik desítek let. Na neošetřené dřevo působí jednak UV záření destrukcí buněčné stavby a tmavnutím dřeva, jednak voda, která má na svědomí vymývání měkkých letokruhů, vznik plísní a hniloby.

Dřevo umístěné v exteriéru, které chceme zachovat krásné a odolné vlivům počasí, musíme ochránit proti plísni, hnilobě a působení UV záření, tzn. co nejhlouběji do materiálu dopravit fungicidní látky k ochraně proti škůdcům a na povrch umístit pigment, který omezí pronikání UV paprsků. Dřevo je přírodní porézní materiál, který "dýchá" (tzn. střídavě přijímá a vydává vlhkost), námi dodaná povrchová úprava by měla z obecného hlediska tuto vlastnost zachovat - a to tím více, čím více vlhkosti a čím větší rychlostí bude muset dřevo vlhkost pojímat a vydávat. Nátěr tedy musí být paropropustný, musí chránit před UV zářením a musí se co nejlépe spojit s podkladem.

Ale pozor, u dubu je to jinak! Obsah předchozího odstavce o paropropustném dýchání dřeva koliduje s vlastnostmi dubu popsanými v prvním odstavci (potřeba zabránění vstupu vody do dubového dřeva), v čemž vidíme závažnou komplikaci při povrchové úpravě dubu v exteriéru. V závěru nabídneme návrh postupu povrchové úpravy dubového dřeva pro umístění v exteriéru, bude však dále platit potřeba provádění preventivních prohlídek a údržby 1-2x ročně a budou se muset neprodleně provádět opravy případných i drobných poškození jako je např. poškrábání, abychom zabránili vstupu vody do povrchu dubového dřeva.

Návrh povrchové úpravy:

  • 1 - 2 x ochranný základ Holzschutzgrund na bázi organických rozpouštědel k ochraně před plísní a hnilobou
  • 2 x ochranná lazura CLOUsil Holzschutz-Lasur v odstínu jiném než natur a bezbarvém, která dodá pigment k ochraně před UV zářením
  • 1 x CLOURETHAN bezbarvý lak + 30% ředidla Verdünnung für CLOURETHAN
  • 1 x CLOURETHAN bezbarvý lak + 20% ředidla Verdünnung für CLOURETHAN
  • 1 x CLOURETHAN bezbarvý lak + 10% ředidla Verdünnung für CLOURETHAN, který má za úkol neprodyšně uzavřít dřevo a zabránit přirozenému "dýchání", lak CLOURETHAN je elastický a bude kopírovat objemové změny dřeva.

Vždy před každou následující vrstvou povrchovové úpravy je nutné provést mezibrus brusivem zrnitosti P240 a odstranit brusný prach.

 

Vápenný dub, to jsou bíle zvýrazněné póry dubového dřeva

A) Systém na bázi nitrokombinační

1. Příprava a moření povrchu dřeva

Nejlépe vhodné dřevo pro použití systému vápenného dubu je dubové nebo jasanové dřevo s hlubokými póry. Vymáčené, přebroušené a prachu zbavené plochy dřeva lze podle přání nejdříve namořit. Po dobrém zaschnutí mořidla následuje základování.

2. Základování

Zvláště u mořených ploch lze doporučit základování ve dvou vrstvách (ne sytě) např. rychlobrusným základem Schnellschliffgrund CLOU 300. Po zaschnutí základu následuje lehké přebroušení a odstranění prachu.


3. Probarvení pórů (bílé)

Postupně po dávkách se bílá pigmentová pasta CLOU Pigmentpaste weiss vtírá plynule hrubým bavlněným tampónem napříč k vláknům struktury dřeva do otevřených pórů. Přebytek bílé pasty se z povrchu co nejlépe odstraní tak, aby pasta zůstala pouze uvnitř pórů. Pakliže potřebujete pigmentovou pastu naředit, můžete použít pouze testovací benzin (nebo ředidlo CLOURETHAN-Verdünnung). Po zaschnutí (asi po 8 hodinách) se musí zbylá pigmentová pasta uchycená mimo póry ručním broušením papírem zrnitosti 240 nabaleným na špalíku beze zbytku ale velmi opatrně odstranit a celá  plocha se musí zbavit prachu. V koutech a na profilovaných místech s výhodou použijete brusné rouno.

4. Vrchní lak

Jako vrchní lak v tomto systému doporučujeme použít nitrolaky CLOU Nitro-Mattlacke.

B) Systém na bázi polyuretanové

CLOUCRYL (příp. laky DDS) Pro vytvoření barevného povrchu s bílými póry ve dřevě použijete následující systém při využití laků CLOUCRYL:

1. Všechny opracovávané plochy dřeva musejí být úplně suché, zbavené tuků, špíny a brusného prachu.

2. Základujte 1–2x (ne sytě) lakem CLOUCRYL (dodržujte, prosím, příslušný technický list s návodem na zpracování bezbarvých a barevných laků CLOUCRYL)

3. Po dokonalém zaschnutí základu plochu lehce přebruste brusivem o zrnitosti 280 ve směru struktury dřeva a odstraňte prach.

4. Probarvení pórů do bílého odstínu pigmentovou pastou proveďte stejným postupem, jak je popsáno v předchozím systému na bázi nitrokombinační.

5. Vrchní lak použijte podle požadovaného konečného efektu – CLOUCRYL bezbarvý lak lesklý nebo hedvábně lesklý nebo hedvábně matný nebo matný.

Dodržujte, prosím, při práci návody ke zpracování jednotlivých výrobků.

V systému vodou ředitelných laků budete postupovat podobným způsobem, ovšem zvolíte vodou ředitelnou verzi bílé pigmentové pasty, která se jmenuje CLOU Kalkpaste weiss.

Výše uvedené informace mají a mohou jen nezávazně poradit. Jednotlivé pracovní kroky se musejí upravit podle daných podmínek.

Tápete? Zavolejte.

377 441 961 pevná linka

776 052 085 mobil

CLOU Bohemia s.r.o.
IČ: 25209051 

DIČ: CZ25209051

Radyňská 16, 326 00 Plzeň
clou@clou.cz

Logo
2021 CLOU Bohemia s.r.o.