Co znamená samovznícení?
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Co znamená samovznícení?
27.02.2020
Komentáře (0)

Co znamená samovznícení?

Seriál práce se dřevem:

1. Jak správně máčet a brousit dřevo před mořením?

2. Jak správně namořit dřevo?

3. Jak správně naolejovat dřevo?

4. Jak správně nalakovat dřevo?

5. Co znamená samovznícení?

 

Na obalech oleje na dřevo Holzöl, tvrdého oleje Hartöl, oleje z pracovní desky Arbeitsplattenöl nebo oleje s tvrdým voskem Hartwachsöl najdete v návodu k použití bezpečnostní pokyn

Pozor! Olejem nasycené hadry mohou mít sklon ke samovznícení. Proto je ihned po použití vyperte nebo uzavřete do vzduchotěsné nádoby a zlikvidujte.

Co tyto věty znamenají?

V podstatě všechny oleje zasychají a tuhnou absorpcí atmosférického kyslíku. V průběhu této chemické reakce se vytváří teplo. Toto teplo se za normálních podmínek zasychání olejovaných ploch uvolňuje do okolního prostředí a nepředstavuje žádné nebezpečí.

U hadrů, plstěných polštářků nebo houbiček používaných pro zpracování olejů při nanášení na dřevo je tato oxidační reakce mnohem intenzivnější díky většímu povrchu olejem nasyceného materiálu v jednotce prostoru. Houba nebo zmačkaný hadr může vydávat teplo do okolního prostředí jen v malém množství ve srovnání s rovinnou naolejovanou plochu dřeva a proto se silně zahřívá.

Pokud toto teplo není rozptýleno tak se hromadí a z hořlavých materiálů se bude postupně vyvíjet kouř a po doutnání se zmuchlaný hadr sám od sebe zapálí. Vznícení může nastat po několika hodinách anebo v závislosti na okolních podmínkách třeba až po několika dnech.

Jaký je správný postup?

Do kbelíku s vodou ponořte hadry, houby, rouna, PAD kotouče a podobné materiály nasycené olejem a úplně je namočte. Potom nechejte zaschnout venku a zlikvidujte je spolu s domovním odpadem. Alternativně mohou být tyto pracovní tkaniny a houby dočasně skladovány ve vzduchotěsné nádobě, aby ale i ony mohly být později namočeny do vody a zlikvidovány.

V průběhu práce by se použité tkaniny měly odkládat vždy rozprostřené. Pokud by přes toto opatření došlo k doutnání a nebo ke vznícení, uhaste nebezpečnou houbu nebo hadr vodou.

Také syntetické laky jako jednosložkový lak na bázi uretanalkydu CLOU Holz-Siegel, lak na OSB desky CLOU OSB-Lack nebo lodní lak CLOU Boots & Yachtlack procházejí procesem zasychání, při kterém reagují se vzdušným kyslíkem a uvolňují teplo. Také zde platí popsaná bezpečnostní opatření.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Tápete? Zavolejte.

377 441 961 pevná linka

776 052 085 mobil

CLOU Bohemia s.r.o.

IČ: 25209051
Radyňská 16, 326 00, Plzeň
info@clou.cz

2019 CLOU Bohemia s.r.o.
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.