Jak správně ošetřovat dřevěný nábytek?
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
13.04.2023
Zahradní nábytek chce po zimě zpět svůj svěží vzhled
Váš zahradní nábytek má možná šedý vzhled vlivem působení vody z povětrnostních srážek a nemá už tak příjemně hladký povrch jako dřív. Připravte ho ... číst celé
30.07.2022
Vítáme Vás
Jsme rádi, že jste naštívili naše stránky! ☺   Pokud byste na nich něčemu nerozuměli, nebo se chtěli na něco zeptat, můžete nás kontaktovat na e-mai... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
03.04.2023
Renovace zahradního nábytku z tvrdého dřeva
Čistič Teak-Reiniger a olej Teaköl se používají k čištění a ošetřování surových (nový nábytek) i olejovaných tvrdých dřev. Čistič i olej jsou spolu op... číst celé
03.04.2023
Renovace pivního párty setu
Přicházejí teplé jarní dny a s nimi chuť posadit se k dobrému pivu nebo k jídlu a pití venku. Můžeme však naše hosty posadit na tak opotřebované lavic... číst celé
05.01.2023
Jakým nátěrem ošetřit dřevo dubu v exteriéru
Článek kolektivu autorů pojednává o aplikaci povrchových úprav na dubové dřevo vystavené v exteriéru. Jedná se o problematickou dřevinu vzhledem k neh... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak správně ošetřovat dřevěný nábytek?
02.01.2020
Komentáře (0)

Jak správně ošetřovat dřevěný nábytek?

Pokud jde o péči o nábytek, podlahy a jiné dřevěné povrchy, věřte, že se toho dá hodně zkazit. Aby se to ale právě Vám podařilo bez chyby, shrnuli jsme v deseti bodech, na co byste si měli dát pozor.

1. Základní péče

 

K udržení krásy dřeva v suchých obytných interiérech nestačí jen obyčejné setření prachu. Protože se dřevo v tomto prostředívysušuje,vyžaduje pravidelné ošetřování a přitom i čištění. CLOU nabízí komplexní systém výrobků pro péči o nábytek.

 

 

2. Dřevo dýchá

 

Dřevo dýchá podobně jako naše kůže. Dřevo má díky svojí hygroskopické vlastnosti schopnost absorbovat vlhkost a znovu ji uvolňovat do okolního prostředí. V čím větší míře tato výměna vlhkosti funguje, tím lépe jejak pro dřevo tak i pro klima v místnosti.

 

3. Dejte si pozor na mýdlo

 

Dejte si pozor na čistící prostředky obsahující  mýdlo. Čisticí nebo mycí prostředky, které obsahují mýdlo, mohou způsobit trvalé poškození povrchu dřeva. Zbytečně totiž příliš vysušují dřevo. Výsledkem ošetřování takovými prostředky jsou matná místa nadřevěných plochách až do mírné tvorby trhlin.

 

 

4. Dejte si pozor na rozpouštědla

 

Lepicí pásky, různé nálepky nebo guma jsou příslovečným „jedem“ pro lakované dřevo, protože obsahují rozpouštědla, která mohou narušovat vrstvu laku. Odřené nebo poškrábané lakované plochy lze rychle opravit pomocí  retušovacích tužek Retuschierstift ve vhodnémodstínu.

 

5. Čištění a impregnace olejovaného dřeva

 

Po prvotním suchém mechanickém očištění povrchu od nečistot jednodušenatřete tence povrch dřeva ošetřovacím olejem Teaköl nebo ošetřovacím olejem Pflegeöl. Olej byste měli nanášet ve směru vláken dřeva, abyste získali rovnoměrně hezký povrch. Naolejované dřevo se vyznačuje tím, že na pohled vypadá jako surové dřevo a také na dotek ho cítíme jako surové a neošetřené dřevo.

 

6. Čištění voskovaného dřeva

 

Podobně jako olejované dřevo tak také voskované dřevo by mělo být nejprve mechanicky nasucho očištěné od nečistot. Poté dřevo tence natřetevoskem na ošetřování nábytku Möbelwachs ve směru vláken dřeva a po zaschnutí přeleštěte čistým měkkým hadříkem. Tekutý vosk na ošetřování nábytku Möbelwachs obsahuje přírodní včelí a karnaubský vosk, je šetrný k pokožce a naopak neobsahuje žádné stresující přísady ani rozpouštědla, což ocení nejen alergici.Nábytek tímto způsobemzíská  přirozený sametový lesk a hedvábně hladký povrch. Voskované dřevo lze od olejovaného dřeva rozeznat podle jehomírně lepkavého neklouzavého povrchu.

 

 

7. Čištění a leštění lakovaného dřeva

 

Měkkým čistým hadříkem jednoduše naneste na nábytek nábytkovou polituru Fernol, světlou na světlý lakovaný  nábytek anebo tmavou na tmavý lakovaný nábytek, a pod mírným tlakem ji vetřete do povrchu. Po zaschnutí politury jiným čistým měkkým hadříkem povrch přeleštěte. Nábytková politura Fernol obsahuje silikon, odstraňuje zašedlá místa po nárazu tvrdých předmětů, skvrny od vody, od alkoholu,od žehlení, vyhlazuje škrábance a šrámy na nábytku lakovaném a leštěném nitrolaky. Na lakovaném povrchu dřeva zůstane tenounký ochranný film, který zároveň odpuzuje nečistoty, prach a vodu. Lakované dřevo poznáme podle uzavřeného, jakoby plastem potaženého povrchu.

 

8. Odstraňte škrábance

 

Mírné poškrábání v lakové vrstvě jsou při používání nábytku i při jeho pečlivém a  pravidelném ošetřování téměř nevyhnutelné. Malé škrábance a šrámy v lakovém povrchu lze úspěšně vyhladit pomocí ošetřování nábytkovou politurou Fernol.

 

 

9. Skvrny od vody

 

Rozlité kapaliny na povrchu dřeva by měly být vždycky co nejdříve utřené a beze zbytku odstraněné. Pokud kapalina stojí na povrchu po delší dobu, zpravidla pronikne skrz lakovou vrstvu do dřeva a napáchá takovou škodu, že pak obvykle pomůže už jen dřevo důkladně přebrousit a znovu přelakovat. Dejte si pozor na různé domácí prostředky na toto téma, žádný z nich nepomáhá univerzálně. Totéž platí také pro skvrny způsobené teplem, často na vodorovných plochách vznikají skvrny po položených horkých předmětech nebo od horkých pokrmů.

 

10. Ruce pryč od abraziv!

 

Různé písky a jiná abraziva jsou často inzerována jako všelék proti skvrnám na dřevěných površích, protože špinavé plochy vypadají hned na první pohled čistší. To však platí jen na chvíli. Povrch je totiž zdrsněný ostrými hranami brusných částic a nové nečistoty se ve vytvořených drobných rýhách usazují mnohem snáze a silněji. Opětovné čištění lakovaného dřeva abrazivy způsobí, že laková vrstva bude čím dál tím drsnější a její tloušťka se ztenčí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Tápete? Zavolejte.

377 441 961 pevná linka

776 052 085 mobil

CLOU Bohemia s.r.o.
IČ: 25209051 

DIČ: CZ25209051

Radyňská 16, 326 00 Plzeň
clou@clou.cz

Logo
2021 CLOU Bohemia s.r.o.