- Štítky blogu
- lakování
- renovace dřeva
- olej
- pro exteriér
- retušování dřeva
- moření
- mořidlo
- podlahové laky
- vodou ředitelné laky
- mořidlo pro efekt starého dřeva
- broušení
- 2 komponentní olej
- bezbarvý olej
- barevný olej
- naolejované za 1 den
- dubové dřevo
- olejování
- renovace nátěru
- máčení
- ochranný základ
- lazury
- natřít stůl
- nanotechnologie
- teakový olej
- zahradní nábytek
- restaurování nábytku
- vnější prostředí
- povrchová úprava dubu
- údržba oken
- ošetření oken
- lazura na dřevo
- nátěr
Jak správně ošetřovat dřevěný nábytek?
Pokud jde o péči o nábytek, podlahy a jiné dřevěné povrchy, věřte, že se toho dá hodně zkazit. Aby se to ale právě Vám podařilo bez chyby, shrnuli jsme v deseti bodech, na co byste si měli dát pozor.
1. Základní péče
K udržení krásy dřeva v suchých obytných interiérech nestačí jen obyčejné setření prachu. Protože se dřevo v tomto prostředívysušuje,vyžaduje pravidelné ošetřování a přitom i čištění. CLOU nabízí komplexní systém výrobků pro péči o nábytek.
2. Dřevo dýchá
Dřevo dýchá podobně jako naše kůže. Dřevo má díky svojí hygroskopické vlastnosti schopnost absorbovat vlhkost a znovu ji uvolňovat do okolního prostředí. V čím větší míře tato výměna vlhkosti funguje, tím lépe jejak pro dřevo tak i pro klima v místnosti.
3. Dejte si pozor na mýdlo
Dejte si pozor na čistící prostředky obsahující mýdlo. Čisticí nebo mycí prostředky, které obsahují mýdlo, mohou způsobit trvalé poškození povrchu dřeva. Zbytečně totiž příliš vysušují dřevo. Výsledkem ošetřování takovými prostředky jsou matná místa nadřevěných plochách až do mírné tvorby trhlin.
4. Dejte si pozor na rozpouštědla
Lepicí pásky, různé nálepky nebo guma jsou příslovečným „jedem“ pro lakované dřevo, protože obsahují rozpouštědla, která mohou narušovat vrstvu laku. Odřené nebo poškrábané lakované plochy lze rychle opravit pomocí retušovacích tužek Retuschierstift ve vhodnémodstínu.
5. Čištění a impregnace olejovaného dřeva
Po prvotním suchém mechanickém očištění povrchu od nečistot jednodušenatřete tence povrch dřeva ošetřovacím olejem Teaköl nebo ošetřovacím olejem Pflegeöl. Olej byste měli nanášet ve směru vláken dřeva, abyste získali rovnoměrně hezký povrch. Naolejované dřevo se vyznačuje tím, že na pohled vypadá jako surové dřevo a také na dotek ho cítíme jako surové a neošetřené dřevo.
6. Čištění voskovaného dřeva
Podobně jako olejované dřevo tak také voskované dřevo by mělo být nejprve mechanicky nasucho očištěné od nečistot. Poté dřevo tence natřetevoskem na ošetřování nábytku Möbelwachs ve směru vláken dřeva a po zaschnutí přeleštěte čistým měkkým hadříkem. Tekutý vosk na ošetřování nábytku Möbelwachs obsahuje přírodní včelí a karnaubský vosk, je šetrný k pokožce a naopak neobsahuje žádné stresující přísady ani rozpouštědla, což ocení nejen alergici.Nábytek tímto způsobemzíská přirozený sametový lesk a hedvábně hladký povrch. Voskované dřevo lze od olejovaného dřeva rozeznat podle jehomírně lepkavého neklouzavého povrchu.
7. Čištění a leštění lakovaného dřeva
Měkkým čistým hadříkem jednoduše naneste na nábytek nábytkovou polituru Fernol, světlou na světlý lakovaný nábytek anebo tmavou na tmavý lakovaný nábytek, a pod mírným tlakem ji vetřete do povrchu. Po zaschnutí politury jiným čistým měkkým hadříkem povrch přeleštěte. Nábytková politura Fernol obsahuje silikon, odstraňuje zašedlá místa po nárazu tvrdých předmětů, skvrny od vody, od alkoholu,od žehlení, vyhlazuje škrábance a šrámy na nábytku lakovaném a leštěném nitrolaky. Na lakovaném povrchu dřeva zůstane tenounký ochranný film, který zároveň odpuzuje nečistoty, prach a vodu. Lakované dřevo poznáme podle uzavřeného, jakoby plastem potaženého povrchu.
8. Odstraňte škrábance
Mírné poškrábání v lakové vrstvě jsou při používání nábytku i při jeho pečlivém a pravidelném ošetřování téměř nevyhnutelné. Malé škrábance a šrámy v lakovém povrchu lze úspěšně vyhladit pomocí ošetřování nábytkovou politurou Fernol.
9. Skvrny od vody
Rozlité kapaliny na povrchu dřeva by měly být vždycky co nejdříve utřené a beze zbytku odstraněné. Pokud kapalina stojí na povrchu po delší dobu, zpravidla pronikne skrz lakovou vrstvu do dřeva a napáchá takovou škodu, že pak obvykle pomůže už jen dřevo důkladně přebrousit a znovu přelakovat. Dejte si pozor na různé domácí prostředky na toto téma, žádný z nich nepomáhá univerzálně. Totéž platí také pro skvrny způsobené teplem, často na vodorovných plochách vznikají skvrny po položených horkých předmětech nebo od horkých pokrmů.
10. Ruce pryč od abraziv!
Různé písky a jiná abraziva jsou často inzerována jako všelék proti skvrnám na dřevěných površích, protože špinavé plochy vypadají hned na první pohled čistší. To však platí jen na chvíli. Povrch je totiž zdrsněný ostrými hranami brusných částic a nové nečistoty se ve vytvořených drobných rýhách usazují mnohem snáze a silněji. Opětovné čištění lakovaného dřeva abrazivy způsobí, že laková vrstva bude čím dál tím drsnější a její tloušťka se ztenčí.