- Štítky blogu
- lakování
- renovace dřeva
- olej
- pro exteriér
- retušování dřeva
- moření
- mořidlo
- podlahové laky
- vodou ředitelné laky
- mořidlo pro efekt starého dřeva
- broušení
- 2 komponentní olej
- bezbarvý olej
- barevný olej
- naolejované za 1 den
- dubové dřevo
- olejování
- renovace nátěru
- máčení
- ochranný základ
- lazury
- natřít stůl
- nanotechnologie
- teakový olej
- zahradní nábytek
- restaurování nábytku
- vnější prostředí
- povrchová úprava dubu
- údržba oken
- ošetření oken
- lazura na dřevo
- nátěr
Výběr a příprava dřeva
Povrchová úprava dřeva představuje pro každého z nás potřebu vynaložit relativně hodně úsilí a poctivé práce, jestliže máme být s výsledkem spokojeni. Ve výsledku očekáváme, že upravený dřevěný předmět bude hezky vypadat, dřevo bude ochráněné před zatížením od očekávaného používání i před vlivy okolního prostředí a povrchová úprava vydrží plnit svoji funkci co nejdéle.
Důležitým předpokladem pro očekávaný výsledek práce je správný výběr dřeva a jeho pečlivá příprava před započetím vlastního nanášení nátěrových hmot.
Podcenění těchto dvou věcí může vést na konci naší práce ke zklamání, finančním ztrátám a pocitu zbytečně vynaložené námahy. Dřevo, které vybereme, musí být zdravé, suché, bez růstových vad, dobře vyzrálé, pokud možno bez suků a zásmolků. Dřevo určené pro výrobky do vnitřního prostředí by mělo mít vlhkost jen asi 8-10% a u výrobků pro exteriéry by dřevo mělo být vysušené na asi 12-15% vlhkosti.
Staří mistři říkávali při práci s šelakem, že poctivé broušení dřeva na počátku znamená polovinu práce při leštění šelaku na konci práce. To je svatá pravda. Povrch dřeva musí být suchý, čistý, hladce přebroušený, rovný, bez vytrhaných vláken dřeva, nedočištěných míst a neodstraněných zásmolků. Na povrchu se nesmí vyskytovat stopy mastnoty, olejů, vosků, silikonu a jiných nečistot. Konstrukční chybou jsou všechny ostré hrany, které mají být zaoblené alespoň na poloměr 2-3 mm.
Pryskyřice obsažená ve dřevě vychází na jeho povrch a může způsobovat vady povrchové úpravy. Zasmolená místa se musejí buď vyškrábat, vytavit horkým předmětem nebo vymýt. K odstranění smoly výborně poslouží odsmolovač CLOU Entharzer 499, který oceníte zejména při čištění a odsmolení jehličnatých dřev před mořením. Při menším rozsahu zasmolení můžete k vymytí pryskyřice použít například nitro ředidlo CLOU Nitro- Verdünnung 790.
Po odstranění pryskyřice můžete začít s broušením. Podle stavu surového povrchu se brousí obvykle ve 2-3 krocích, nejdříve hrubším brusivem pro větší úběr nerovností a potom jemnějším brusivem pro vyhlazení povrchu. Poslední krok v broušení dřeva pro podlahy bývá se zrnitostí 100-120 a u dřeva pro nábytek 150-180, brusivo může být i jemnější. Brousit můžete ručně i pomocí brusky a k broušení můžete použít brusný papír, rouno, houbičku neboocelovou vlnu. Pozor dejte na použití ocelové vlny před mořením vodovými mořidly anebo natíráním vodou ředitelnými laky, kdy tato vlna musí být odolná korozi! Jinak vás bude čekat nepříjemné překvapení ze zabarvení dřeva vlivem rezivění zbytků ocelových drátků uvízlých na povrchu dřeva.
Po prvním hrubém broušení dřeva určeného k výrobě nábytku a interiérových zařízení je dobré povrch dřeva mírně navlhčit, aby přimáčknutá povrchová vlákna nabobtnala a bylo možné je snáze dohladka obrousit. Toto vymáčení musí být dostatečně vydatné k tomu, aby se navlhčila stejnoměrně všechna povrchová vlákna dřeva. Vymáčený dílec odstavte na alespoň 2 hodiny při 20°C ke schnutí a potom dohladka obruste. Vymáčený povrch dřeva zabrání zhrubnutí dřeva po moření nebo lakování vodou ředitelným lakem.
U velkých ploch, zejména u exteriérových dřevěných objektů jako jsou ploty, pergoly, obložení fasád apod. nelze dodržet tento pracný postup broušení. Zde postačí správný výběr dřeva a přebroušení brusivem zrnitosti 100-120.