Zkušební normy pro povrchovou úpravu dřeva a dřevěných materiálů
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
01.01.2021
Náš e-shop je stále v provozu!
Máme otevřeno v obvyklém čase pro výdej vzdáleně objednaného zboží na naší provozovně! Velkoobchodní prodej (na IČO) je dovolený. Prosíme, noste roušk... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zkušební normy pro povrchovou úpravu dřeva a dřevěných materiálů
09.12.2019

Zkušební normy pro povrchovou úpravu dřeva a dřevěných materiálů

DIN 4102: Požární odolnost / Obtížná vznítitelnost

Obtížně vznítitelné nátěrové hmoty (norma DIN 4102-B1) smějí být použity pouze na povrchu dřevěných materiálů odzkoušených podle DIN 4102-B1, aby bylo možno splnit zkušební kritéria. Na jiných podkladech je považována za splněnou pouze část této normy DIN 4102-B2. Zároveň je nutno přesně dodržovat předepsaná nanášená množství.

Přiřazení požární charakteristiky stavebních materiálů je podle DIN 4102, část 1 následující:

Třída stavebních materiálů A   … Nehořlavé stavební materiály
Třída stavebních materiálů B   … Hořlavé stavební materiály
Třída stavebních materiálů B1 … Obtížně vznítitelné stavební materiály
Třída stavebních materiálů B2 … Normálně vznítitelné stavební materiály
Třída stavebních materiálů B3 … Lehce vznítitelné stavební materiály

V souvislosti se zavedenímtéto normy pozbyly platnost následující dvě starší normy
TPF (náhrada TL 8010-312) “Vznítitelnost”
a VTL A-O53 “Obtížná vznítitelnost”, které se ve starších dokumentech také ještě někdy vyskytují.

 

DIN 53160: Odolnost vůči slinám a potu – zkouška např. u dětských hraček a dětského nábytku

Podle této normy se zkouší možné odbarvení či probarvení (např. mořidel pod bezbarvými laky) při kontaktu se slinami a potem.

Zkouška se provádí tak, že zkušební substancí nasycený filtrační papír je přiložen po dobu dvou hodin při teplotě 40°C na povrch hotové vyzrálé povrchové úpravy, která má být prověřena. Nedojde-li k zabarvení filtračního papíru, je nátěr považován za vyzkoušený podle normy DIN53160 (odolný slinám a potu).

 

DIN 68861: Zkouška povrchu nábytku

Jedná se o rozsáhlou normu sestávající z několika částí, podle které se hotová a vyzrálá povrchová úprava zkouší mimo jiné na vliv suchého a vlhkého tepla, na zatěžování různými chemikáliemi, na odolnost proti poškrábání, na odolnost vůči otěru, na odolnost cigaretovému žáru.

Podle výsledků zkoušek se podle části 1 jednotlivé materiály klasifikují do zátěžových skupin tak, že označení 1 A získá nejvíce odolná skupina materiálů a až po označení 1 F, které nese nejméně odolná skupina materiálů.

Například chemicky vytvrzované nátěry, to jsou 2K lakové systémy, které se skládají z laku a příslušného tvrdidla smíchaných v přesně daném poměru, dosahují zařazení do skupiny 1 B. Nátěrové hmoty, schnoucí jen na fyzikální bázi, to znamená vypařováním použitého rozpouštědla, dosáhnou obvykle pouze zátěžové skupiny 1 C.

Zkouška je prováděna 27 různými zkušebními substancemi, jako jsou např. nápoje (voda, pivo, červené a bílé víno, Coca-Cola, černá káva, černý čaj, kondenzované mléko), jídlo (máslo, olivový olej, hořčice, cibule, roztok soli), rozpouštědla (benzin, aceton, směs ethyl-butylacetát), kyseliny (kyselina octová, kyselina citrónová), ethylalkohol, čpavková voda, rtěnka, náplň do černé propisovačky, obvyklé domácí čistící a desinfekční prostředky apod., kterými je povrch zatěžován po stanovenou dobu v rozsahu od 2 minut po 16 hodin podle druhu substance.

Porovnává se stupeň poškození povrchu dovolený normou se skutečným stupněm poškození v rozmezí od stupně nula do stupně pět. Stupeň poškození 0 znamená žádné viditelné poškození povrchu a při stupni 5 je zkušební plocha velmi silně poškozená nebo zničená. Pro zařazení do dané zátěžové materiálové skupiny musí vyhovět výsledek zkoušky u všech substancí požadavkům normy nebo být lepší.

 

EN 71, část 3, evropská norma – Migrace těžkých kovů

Tato norma, která vychází z dřívější normy DIN 71, část 3, stanoví migraci škodlivých substancí v nátěrech. Zkoumají se například migrace částic těžkých kovů jako olovo, chrom, kadmium, barium atd.

Extrakcí je simulován trávící proces v lidském těle a jsou získávány informace o rozpuštěných látkách. Dokazatelné extrahované elementy jsou kvantifikovány. Při tom nesmějí být překročeny mezní hodnoty nebezpečných látek.

 

§ 35 Zákona o předmětech přicházejících do styku s potravinami a spotřebním zbožím

Pokud mají být nátěrové hmoty použity k povrchové úpravě dřevěných ploch skladovacích zařízení, které přicházejí do kontaktu s potravinami, měl by nejdříve nezávislý zkušební ústav potvrdit nezávadnost těchto nátěrových hmot, podle § 35 Zákona o předmětech přicházejících do styku s potravinami a spotřebním zbožím.

Zkouška se prování ve třech oblastech:
1. Migrační test
2. Kvalitativní a kvantitativní vyšetření migrovaných elementů
3. Senzorická zkouška (chuťový test opírající o DIN 10955)

Výsledky testování jsou zaprotokolovány ve zkušebním osvědčení a potvrzují nezávadnost.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Tápete? Zavolejte.

377 441 961 pevná linka

776 052 085 mobil

CLOU Bohemia s.r.o.

IČ: 25209051
Radyňská 16, 326 00, Plzeň
info@clou.cz

2019 CLOU Bohemia s.r.o.
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.