- Štítky blogu
- lakování
- renovace dřeva
- olej
- pro exteriér
- retušování dřeva
- mořidlo
- univerzální lak
- na nábytek
- velká sleva
- na podlahy
- moření
- vodou ředitelný lak
- naolejované za 1 den
- na hračky
- barevný olej
- dubové dřevo
- bezbarvý olej
- 2 komponentní olej
- mořidlo pro efekt starého dřeva
- vodou ředitelné laky
- podlahové laky
- renovace nátěru
- olejování
- broušení
- máčení
- natřít stůl
- ochranný základ
- lazury
- nanotechnologie
- teakový olej
- zahradní nábytek
- restaurování nábytku
- vnější prostředí
- povrchová úprava dubu
- údržba oken
- ošetření oken
- lazura na dřevo
- nátěr
Jak natřít pergolu, plot i garážová vrata?
Dřevo bez kůry potřebuje na dešti a slunci vhodnou ochranu, bez níž nám napřed zešedne, zhrubne, pak zezelená mechem a řasami a potom podlehne hnilobě či plísni anebo se v něm usadí houba… no a nakonec se rozpadne na měkké trouchnivé třísky.
Ne ne, to by tak hrálo! To přece nemůžeme dopustit!
Víte, co to dalo práce to všechno vyrobit?
Takže musíme uchránit dřevo jednak proti živým i neživým škůdcům, jednak proti vlhkosti a proti působení UV záření ze slunečního světla. To jsou totiž ti skuteční a usvědčení pachatelé, kteří postupně zničí naše neochráněné dřevěné věci venku.
Dřevo tedy nejdříve očistíme a odstupňovaně přebrousíme, na poslední broušení dřeva vezmeme brusivo zrnitosti P120 až P150s vědomím, čím vyšší číslo, tím jemnější zrno brusiva a tím hladší povrch. Takže čím nižší číslo brusiva, tím hlubší penetrace nátěru do hloubky dřeva a také vyšší spotřeba.
Proti škůdcům vyzbrojíme povrch dřeva ochranným základem Holzschutzgrund - zbraň proti plísni, hnilobě, houbám a modrání. Dřevo natřeme štětcem 1–2x podle předpokládaného rizika ohrožení, do stinných a vlhčích lokalit vícekrát. Při práci nesvačte a nekuřte, mohlo by vám být nevolno při následném olíznutí prstů. Určitě si vezměte rukavice a taky brýle. Jestliže má pak ochranný základ zahubit škůdce, nemůže jistě člověku v očích, v nose, v ústech a na kůži rukou prospívat, to dá přece rozum!
Nanášení stříkáním je proto možné pouze v uzavřených kabinách v náležitém pracovním obleku a s nasazenou obličejovou maskou nejlépe s přívodem čerstvého vzduchu.
Hotový první nátěr ochranného základu nechejte dobře zaschnout a před druhým nátěrem povrch lehce přebruste brusivem P240. Určitě odstraňte prach, aby zdrsněný povrch lépe přijal druhý nátěr. Bezprostředně před natíráním lazury přebruste lehce a ve směru vláken dřeva zaschlý povrch ochranného základu brusivem zrnitosti P240 a opět pečlivě odstraňte brusný prach.
Ochranný základ Holzschutzgrund poslouží stejně dobře pod obě verze CLOU lazur, jak na bázi vody L12 AQUA CLOUsil tak i na bázi organických rozpouštědel CLOUsil.
K ochraně před slunečním UV zářením a k zajištění difúze vlhkosti poslouží prodyšný nátěr 2-3 vrstev lazury. Lazura ovšem nemůže být bezbarvá, protože právě pigment lazury chrání dřevo před působením UV záření. Lazuru nanášejte ve směru vláken dřeva a vždycky tím příslušným štětcem pro vodou ředitelnou lazuru L12 AQUA CLOUsil anebo štětcem pro rozpouštědlovou lazuru CLOUsil. Práce tak bude snazší a její výsledek jistější.
Po dokonalém zaschnutí první vrstvy lazury následuje lehký mezibrus brusivem zrnitosti P240 standardně ve směru vláken dřeva, postupujeme odstraněním prachu a pak stejným způsobem nanesení druhé vrstvy lazury. Až po úplném zaschnutí druhé vrstvy můžete pokračovat případným lehkým mezibrusem P240, zase odstraněním prachu a natřením třetí vrstvy lazury. Úplné odolnosti proti poškrábání a proti působení vlhkosti dosáhne natřený povrch asi po dvou týdnech od posledního nátěru.
K provedení obnovovacího nátěru po několika letech zpravidla stačí lehký mezibrus P240, odstranění prachu a natření jedné vrstvy lazury na stejné bázi, jako byla lazura původní při natírání surového dřeva.