Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

NOVINKY

arr3Před Vánoci byt jak klícka Blíží se Vánoce a s nimi i každoroční předvánoční úklid, který se nedá odbýt pouhým setřením... arr3Zrenovujte si párty setS teplým počasím přicházejí nové příležitosti k posezení u dobrého jídla a pití pod slunečníkem nebo...

ZBOŽÍ V AKCI

KONTAKTY

CLOU Bohemia s.r.o.
Radyňská 16
326 00, Plzeň-Slovany
tel: +420 377 441 961
fax: +420 377 441 961
clou(a)clou.cz

ANKETA


Správné podmínky pro zasychání nátěrů


Ideální podmínky pro zasychání nátěrůIdeálním prostředím pro zpracování a schnutí nátěrových hmot je suchá, teplá a bezprašná místnost s teplotou asi 20°C a relativní vlhkostí vzduchu asi 50%.

Teplota by neměla po celou dobu zpracování až do dokončení schnutí klesnout pod 15°C a relativní vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 75%. Při teplotě přesahující 25°C se může vlivem příliš rychlého schnutí stát, že se nepodaří spojit rovnoměrně jednotlivé tahy nanášení jedné vrstvy nátěru, což se může projevit například vznikem skvrn sytějšího odstínu v místech, kde jste se natíraného povrchu dotkli nejdříve.

Při teplotě nižší než 15°C a/nebo vysoké relativní vlhkosti vzduchu se zasychání nátěrů zpomaluje a hrozí nesprávný průběh zasychání, špatné vytvrzování povrchové úpravy a vznik nevratných defektů povrchové úpravy, jako jsou zašednutí a bělavý zákal. Vhodnou teplotu musí mít jak nátěrová hmota, tak i opracovávaný objekt a stejně tak i okolní prostředí.


Ke správnému schnutí nátěrových hmot je potřebné dbát na přívod a cirkulaci čerstvého, čistého a ne příliš chladného vzduchu, avšak o malé rychlosti proudění, aby se nevířil prach, neochlazovalo se prostředí a nehrozila tvorba šedých závojů v bezbarvých nitro a vodou ředitelných lacích vlivem chladu a průvanu. Voda, která se při zasychání vodou ředitelných nátěrových hmot odpařuje, se musí odvětrávat, protože jinak by tyto vodní páry příliš zvyšovaly vlhkost vzduchu a zhoršovaly průběh schnutí.


Pro povrchovou úpravu venkovních objektů vybírejte dny s teplým (avšak ne horkým počasím, nepracujte na přímém horkém slunci!) jarním nebo letním počasím bez velkých výkyvů teploty v průběhu dne a práce dokončete před nástupem mlhavých podzimních rán a chladného počasí. Jak už jsme si řekli, rostoucí vlhkost vzduchu, také déšť a klesající teplota prodlužují dobu potřebnou ke schnutí, způsobují defekty v povrchových úpravách, snižují jejich ochrannou účinnost a v důsledku zkracují jejich životnost.

Dřevo v dětském pokojiNesprávné podmínky zasychání nátěrových hmot způsobuje také nesprávný výběr dřeva
nebo jeho nedostatečná příprava před natíráním. Dřevo musí být nasákavé, beze stop plísní a hniloby, intaktní (neporušené), bezvadně přebroušené, suché, čisté, beze zbytků silikonu a prachu. Exotické dřeviny mohou vlivem obsažených vnitřních látek zpomalovat nebo i znemožňovat správné zasychání povrchové úpravy. Před vlastním použitím vždy proveďte zkoušku celé povrchové úpravy na originálním podkladovém materiálu, abyste se ujistili, že bude dosaženo požadovaného výsledku.


Také tloušťka nanesené vrstvy nezanedbatelně ovlivňuje zasychání a vytvrzování
povrchové úpravy. Příliš silné vrstvy zasychají pomalu, dolepují, pro vytvrzení potřebují podstatně delší čas a mohou být příčinou vzniklých defektů.


V technických listech výrobků bývají stanoveny přibližné časy pro různé úrovně zaschnutí:
1) na prach, po této době se k zasychajícímu povrchu nelepí zrnka prachu, která poletují vzduchem
2) na uchopení, po této době můžete vzít předmět opatrně do ruky aniž byste poškodili stávající povrchovou úpravu
3) pro další zpracování, po této době můžete provést mezibrus, odstranit brusný prach a pokračovat v pracovním postupu následující vrstvou
4) pro stohování, po této době se mohou jednotlivé předměty klást na sebe navzájem a spolu se neslepí
5) pro plné zatížení, po této době vykazuje povrchově upravený objekt vlastnosti potřebné pro jeho užívání ke stanovenému účelu, povrchová úprava je dostatečně vyzrálá

Všechny tyto časové údaje jsou pouze orientační a bývají ovlivněny aktuálními vlastnostmi použitých materiálů a podmínkami okolního prostředí.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ